بازسازی کاسه چشم با کوشش محققان ایرانی ممکن شد

متخصصان کشور با استفاده از محصولات چند شرکت دانش بنیان پیروز به انجام عمل جراحی نوآورانه شدند که در آن کاسه چشم یک جوان 29 ساله بازیابی شد.

بازسازی کاسه چشم با کوشش محققان ایرانی ممکن شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد بیات رئیس مرکز پیشرفته و مرکز تحقیقات جراحی های فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره جراحی ترمیم و بازسازی کاسه چشم با یاری فناوری، بیان نمود: استفاده از محصولات شرکت های دانش بنیان در موفقیت این عمل نقش داشت. طراحی پروتز اختصاصی بیمار در گذشته به صورت پراکنده انجام می شد اما در مرکز تحقیقات جراحی های فک و صورت و توسط کارشناسان شرکت دانش بنیان مربوطه با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته این اقدام انجام شد. البته دو شرکت دانش بنیان دیگر نیز در تهیه پروتز مربوطه (یک شرکت ثبت شده ایرانی است) همکاری داشتند. پس از آماده سازی پروتز در اتاق عمل با استفاده از سیستم نویگیشن ایرانی محصولی از یک شرکت دانش بنیان دیگر کارگذاری انجام شد. آنچه می توان گفت نوآوری ارزشمند این فناوری در رجیستر شدن پروتز حین عمل و در واقع Tracking پروتز است.

  • مجله چشم

این متخصص جراحی دهان فک و صورت ادامه داد: استفاده از فناوری دیجیتال که شامل روش های تصویربرداری دیجیتال، سه بعدی سازی آنها و نیز روش های تصویربرداری سطحی مثل اسکن های داخل دهان، صورت یاری های بزرگی برای این عمل بود. البته وارد کردن همه این اطلاعات در نرم افزارها و انجام جراحی ها در فضای مجازی و نیز تهیه پروتز اختصاصی بیماران و حتی تهیه پلاک های اختصاصی بیماران و در نهایت راهنمایی عمل جراحی و نویگیشن حین عمل نیز اقدامات دیگری است که می تواند نتایج درخشانی به بار آورند. همه این موارد وسعت، زمان جراحی و عوارض آن را کم می نماید و دقت تا حد زیادی بالا می برد. به همین دلیل در مجموع هزینه کمتری هم خواهند داشت به خصوص اگر استعداد و نوآوری ایرانی در آن دخیل باشد که در پروژه ما چنین امری به وضوح مشاهد شد.

بیات همچنین مطرح نمود: این روش در حوزه پزشکی بازساختی صندلی ارزشمندی دارد از جمله در جراحی های دفورمیتی های رشد تکاملی (ارتوگناتیک) ناهنجاری های مادرزادی و ایمپلنت ها. همچنین ترکیب این فناوری ها با حوزه های دیگر پزشکی بازساختی مثل سلول های بنیادی، ژن تراپی، پروتئین های نوترکیب، هوش مصنوعی و واقعیت های مجازی معجزه قرن تبدیل می گردد.

به گفته وی، مطمئنا در ایران استعداد و توان به کارگیری چنین فناوری هایی وجود دارد. البته هدف ارائه سرویس مناسب با قیمت متعادل به بیماران است.

منبع: همشهری آنلاین

به "بازسازی کاسه چشم با کوشش محققان ایرانی ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی کاسه چشم با کوشش محققان ایرانی ممکن شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید