ایران دوباره واردکننده گندم شد

به گزارش آخرین اخبار، وزیر جهاد کشاورزی از تصمیم دولت برای واردات گندم اطلاع داد؛ به گفته وی علی رغم افزایش فراوری گندم، نفروختن گندم های فراوریی به دولت از دلایل واردات گندم در امسال است.

ایران دوباره واردکننده گندم شد

به گزارش گروه مالی آخرین اخبار، محمود حجتی در جلسه امروز هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ضمن تشریح بعضی اقدامات وزارت جهاد کشاورزی، به بعضی نقدها و سوالات اعضای اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد و در واکنش به موضوع اختلاط خاک با گندم که در روز های اخیر مطرح شده اظهار کرد: این یک واقعیت است که حدود 90 درصد گندم تحویلی به سیلوها، از کمباین به کامیون و از کامیون ها به مراکز خرید تحویل می گردد و بخش بسیار کمی از گندم ها که توسط کشاورزانی که محصولات نسبتاً کم تری داشته و یا توسط دلالان به روش دیگری تحویل می گردد.

وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: از سوی دیگر مدت 30 سال است که از همین غربال ها برای سیلو های گندم استفاده می گردد و البته گرچه ممکن است یک جایی تخلفی هم انجام شده باشد، ولی مساله اصلی که این روز ها مطرح شد، غربال ها نبودند بلکه مساله اصلی، موضوع سبوس بود که در یک بازه زمانی، 130 درصد افزایش قیمت داشت.

وی در پاسخ به سوال یکی از اعضای اتاق بازرگانی درخصوص اختلاف بسیار زیاد میان قیمت تمام شده خرید گوشت وارداتی و قیمت توزیع گوشت، با رد این موضوع گفت: موضوع قیمت گوشت 2 دلاری به هیچ وجه صحت ندارد؛ اگر منظور از گوشت وارداتی، گوشت استرالیایی باشد که قیمت آن 7.5 دلار است و گوشت مغولستان هم درب کشتارگاه، به قیمت 5 دلار به فروش می رسد؛ لذا من نمی دانم موضوع گوشت 2 دلاری از کجا درآمد؟ متاسفانه بعضاً یک تریبونی یا یک سایتی در یک جایی موضوعی را بدون هیچ اطلاعی مطرح می نماید که اصلا صحت ندارد.

حجتی ادامه داد: ما اعلام نموده ایم اگر کسی گوشت 2 دلاری سراغ دارد، وارد کند؛ ما که هیچ محدودیتی برای واردات نداریم و هیچ ممانعتی هم برای واردات گوشت وجود ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد آلودگی بالای بعضی محصولات کشاورزی و شیر های فراوریی به بعضی مواد مضر موجود در سم های مصرفی گفت: تا 6 سال پیش، موضوع سم و کود در کشورمان لجام گسیخته بود و ما در این مدت سعی کردیم اولاً نوع سموم وارداتی را ساماندهی کنیم و در ثانی حد سلامت را برای استفاده سموم رعایت کنیم.

وی گفت: البته ممکن است تخلفاتی در این بخش از سوی بعضی کشاورزان وجود داشته باشد که قطعاً باید با آن ها برخورد کرد، ولی امروز شاهدیم شیر و بعضی محصولات کشاورزی که به کشور های اروپایی صادر می گردد، از استاندارد قابل قبول آن ها برخوردارند.

حجتی در ادامه در مورد موضوع واردات گندم به کشور و گلایه یکی از اعضای اتاق بازرگانی نسبت به عدم اطلاع رسانی شفاف نسبت به این موضوع گفت: متاسفانه ما علی رغم آنکه در امسال فراوری گندم مان افزایش داشت به دلایلی نتوانستیم گندم را حتی به میزان سال قبل تر که با خشکسالی هم روبرو بودیم خریداری کنیم.

وزیر جهادکشاورزی اضافه نمود: من نمی خواهم این موضوع را خیلی باز کنم، ولی یکی از دلایل اصلی آن، این بود که کشاورزان در بعضی استان ها، گندم های فراوریی شان را به ما نفروختند و حتی میزان خرید ما به اندازه کشت آبی آن ها هم نبود که این موضوع در استان های غربی و شمال غربی بیش از سایر استان ها بود.

وی ادامه داد: زمانی که قیمت خرید جو در کشورمان حدود 1800 تومان است و قیمت همین جو در آنسوی مرزها، بیش از 3000 تومان است، طبیعی است که مشکلاتی پیش خواهد آمد.

حجتی با اعلام خبر تصمیم دولت برای وارد کردن گندم نیز گفت: در چنین شرایطی، دولت تصمیم گرفت گندم را وارد کند که البته واردات گندم در حوزه فعالیت وزارت جهاد نیست و شرکت بازرگانی دولتی و وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی و تصمیم گیرنده هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ایران دوباره واردکننده گندم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران دوباره واردکننده گندم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید