مونسان در بازدید از خانه تاریخی سرهنگ ایرج: میراث فرهنگی، مهمترین رکن در بازآفرینی شهری است

به گزارش آخرین اخبار، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اهمیت خانه های تاریخی و آثار فرهنگی به ضرورت بازآفرینی شهری اشاره کرد و گفت: در بازآفرینی شهری، مهمترین رکن، میراث فرهنگی است.

مونسان در بازدید از خانه تاریخی سرهنگ ایرج: میراث فرهنگی، مهمترین رکن در بازآفرینی شهری است

علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در بازدید از خانه تاریخی سرهنگ ایرج در بافت تاریخی تهران در گفت و گو با آخرین اخبار افزود: بازآفرینی شهری یکی از موضوعات مهمی است که مورد تأکید رئیس جمهوری نیز هست و در بازآفرینی شهری، خانه ها و بناهای تاریخی در بافت های قدیمی نقش و اهمیت بسیار فراوانی دارند.

او با بیان این که در بافت تاریخی تهران، برخی از خانه های تاریخی به انباری تبدیل شده اند شرح داد: با انجام بازآفرینی شهری این خانه ها ارزش پیدا می کنند که می تواند به صیانت هرچه بهتر از این آثار و بناها نیز کمک کند.

او ادامه داد: محلات پامنار و عودلاجان که محلات تاریخی تهران هستند در خود خانه های تاریخی مانند خانه سرهنگ ایرج دارند که سازمان میراث فرهنگی چند سالی است آن ها را به تملک خود در آورده است.

مونسان شرح داد: ما در حوزه باز آفرینی شهری موضوع مهم احیای بافت های قدیمی و خانه های تاریخی را داریم و مهمترین تفاوت باز آفرینی شهری در قالب نوسازی شهری در آن است که باید نهاد اجتماعی را در این بافت ها احیا کنیم، تا زندگی به جریان بیفتد.

معاون رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: در صورت تامین اعتبارات سعی خواهیم کرد با سرعت بیشتری احیا و مقاوم سازی خانه های تاریخی را پیش ببریم و معتقدیم احیای خانه هایی مانند خانه سرهنگ ایرج از مهمترین الگوهای بازآفرینی شهری هستند که باعث ارزش اضافه کرده محلات قدیمی می شوند و سرمایه گذار ان تمایل پیدا می کنند در این محلات قدیمی و خانه های تاریخی سرمایه گذاری کند.

مونسان درباره تعداد خانه های قدیمی در بافت تاریخی تهران شرح داد: بررسی خانه های تاریخی در این بافت به صورت پلاک به پلاک انجام نشده که تعداد دقیق آن ها را بدانیم ولی طبق نقشه هایی که داریم بناهایی با ارزش تاریخی معین شده است و پلان و طرح های احیای آنها نیز آماده است و هر زمان که این ماموریت داده شود بازآفرینی شهری از منظر احیای خانه های تاریخی در محلات قدیمی انجام می شود.

مونسان ادامه داد: نمونه پیروز بازآفرینی شهری را در بوشهر از نزدیک دیده ام و در سفر به این استان محله ای تاریخی را دیدم که با اجرای باز آفرینی شهری، خانه های تاریخی آن حفظ شده و با تغییر کاربری به فضاهایی مانند رستوران های سنتی ارزش اضافه کرده نیز پیدا کرده بودند.

در بازدید معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از بخش های مختلف خانه تاریخی سرهنگ ایرج، معاونان سازمان میراث فرهنگی، شهردار منطقه 12 تهران و تعدادی از مدیران و مسئولان مربوطه حضور داشتند.

منبع: سازمان میراث فرهنگی

به "مونسان در بازدید از خانه تاریخی سرهنگ ایرج: میراث فرهنگی، مهمترین رکن در بازآفرینی شهری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مونسان در بازدید از خانه تاریخی سرهنگ ایرج: میراث فرهنگی، مهمترین رکن در بازآفرینی شهری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید