ظریف: آمریکا یک اشغالگر بی ربط در سوریه است

به گزارش آخرین اخبار، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در پیامی در توئیتر نوشت که آمریکا یک اشغالگر بی ربط در سوریه است.

ظریف: آمریکا یک اشغالگر بی ربط در سوریه است

به گزارش گروه بین الملل آخرین اخبار، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در پیغامی در توئیتر به بی فایده بودن تکیه به آمریکا برای تامین امنیت اشاره نمود.

وی در این پیغام توئیتری نوشت: آمریکا یک اشغالگر بی ربط در سوریه است- اجازه دریافت از آن یا تکیه به این کشور برای امنیت بی فایده است.

ظریف افزود:دستیابی به صلح و مبارزه با تروریسم در سوریه تنها به وسیله احترام به تمامیت ارضی و مردم آن موفقیت آمیز خواهد بود. (توافق) آدنا چارچوبی را برای ترکیه و سوریه فراهم نموده است- ایران آماده یاری کردن است.

پیشینه توافق آدنا به اواخر قرن بیستم باز می گردد. طبق این توافق که در 20 اکتبر 1998 و با نظارت ایران و مصر میان ترکیه و سوریه امضاء شد، دو کشور متعهد شدند که از ورود گروه های تروریستی به خاک یکدیگر جلوگیری نمایند و ارتش ترکیه نیز اجازه یافت تا برای سرکوب گروههای تروریستی فقط تا عمق پنج کیلومتری وارد خاک سوریه گردد و همزمان بتواند تدابیر امنیتی لازم را در صورت تهدید امنیت ملی خود را اتخاذ کند.

درباره استان هاتای (اسکندرون) نیز این استان در سال 1939 مقارن با شروع جنگ جهانی دوم، توسط استعمار فرانسه به ترکیه واگذار شد، اما سوریه همچنان اسکندرون را بخش جدای ناپذیر خاک خود می داند.

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ظریف: آمریکا یک اشغالگر بی ربط در سوریه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: آمریکا یک اشغالگر بی ربط در سوریه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید