خانه-موزه فارابی در ترکیه افتتاح شد!

به گزارش آخرین اخبار، خانه-موزه فارابی، اندیشمند و فیلسوف بزگ ایرانی، با همکاری دو کشور قزاقستان و ترکیه، در شهر استانبول افتتاح شد.

خانه-موزه فارابی در ترکیه افتتاح شد!

ایسنا: خانه-موزه فارابی فیلسوف و دانشمند بزرگ ایرانی به مناسبت هزار و صد و پنجاهمین سالگرد تولد وی که قرار است در سال 2020 توسط یونسکو جشن گرفته گردد، توسط دانشگاه ملی فارابی قزاقستان و شهرداری استابول، با حمایت شورای همکاری کشورهای ترک زبان و سفارت قزاقستان در ترکیه افتتاح شده است.

در این مراسم معاون شهردار استانبول، دبیر کل سازمان بین المللی فرهنگ ترکی (TURKSOY)، رئیس دانشگاه ملی فارابی قزاقستان، رئیس دانشگاه استانبول و نمایندگانی از سفارت قزاقستان در ترکیه برگزار گردید.

این خانه-موزه که در مرکز شهر توریستی استانبول واقع شده است، دارای چند بخش است که هر کدام اطلاعات منحصر به فردی درباره مراحل مختلف زندگی و کار ابونصر محمد بن محمد فارابی اندیشمند بزرگ دنیا اسلام رائه می دهند که به عنوان معلم دوم بشریت (پس از ارسطو، معلم اول) شناخته می گردد.

در این موزه، مجسمه، آثار تاریخی، آثار فارابی که نقشی اساسی در بسیاری از حوزه های دانش بشری داشت و همچنین کتاب هایی که درباره وی نگاشته شده به نمایش گذاشته شده است. میراث فکری به جامانده از فارابی شامل حوزه های ریاضیات، فلسفه، شیمی، زیست شناسی، ستاره شناسی، پزشکی، منطق، جامعه شناسی، علوم سیاسی، قانون، اخلاق و سایر حوزه های علمی می گردد.

نظام مند کردن و طبقه کردن علوم توسط فارابی بعدها به توسعه اندیشه علمی در دنیا انجامید و وی با فعالیت های خلاقانه خود پلی معنوی میان شرق و غرب ایجاد کرد.

گالیم موتانوف رئیس دانشگاه ملی قزاقستان (فارابی) در سخنانی در مراسم افتتاحیه این خانه-موزه گفت: ایجاد یک خانه موزه مستقل برای فارابی در ترکیه، نقطع عطف مهم دیگری در بیشتر شناساندن گنیجینه فرهنگی ترکی و قراقی به وسیله میراث فارابی است که نقشی ارزشمند در تاریخ تمدن بشری ایفا کرد.

منبع: توریسم آنلاین

به "خانه-موزه فارابی در ترکیه افتتاح شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه-موزه فارابی در ترکیه افتتاح شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید