اختصاص وام 100 میلیون تومانی برای خرید مسکن کارگران

به گزارش آخرین اخبار، یک کارشناس حوزه کار دادن وام های کم بهره را در خانه دار شدن کارگران موثر دانست و گفت: اگر دولت می خواهد به خانه دار شدن کارگران یاری کند، اعلام کند مبلغ 100 میلیون تومان وام برای خرید خانه به کارگران مشمول قانون کار می دهد و این وام را به صورت اقساط از حقوق آنها کم کند.

اختصاص وام 100 میلیون تومانی برای خرید مسکن کارگران

ایسنا نوشت: عبداله مختاری با اشاره به راهکارهای تامین مسکن ارزان کارگران، گفت: در قانون اساسی داشتن مسکن حق هر ایرانی است ولی متاسفانه ما در عمل به انحراف رفته ایم.

وی اضافه کرد: تعداد کارگران معین است و سازمان تامین اجتماعی هم کد بیمه کارگران را دارد و می تواند آن را در اختیار دولت قرار بدهد تا از این طریق وام خرید مسکن 100 میلیون تومانی به کارگران تعلق گیرد.

  • اختصاص وام مسکن با نرخ بهره پایین

این کارشناس حوزه کار دادن وام های کم بهره را در خانه دار شدن کارگران موثر دانست و گفت: روند پرداخت وام مسکن باید به گونه ای باشد که کارگر را گرفتار نکند و نرخ وام کم بهره برای او 30 درصد تمام نگردد.

مختاری ادامه داد: راه دیگر این است که دولت از ظرفیت کانون های بازنشستگی و تشکل های کارگری استفاده کند و کد بیمه کارگران فاقد خانه را به وسیله آنها دریافت کند و وزارت مسکن و شهرسازی نیز با انبوه سازان برای ساخت مسکن به تعداد کارگران احتیاجمند وارد عقد قرارداد گردد. پس از ساخت و ساز، خانه ها با قیمت تمام شده پایین به کارگران واگذار گردد.

وی درباره تشکیل تعاونی های مسکن برای خانه دار شدن کارگران ابراز عقیده کرد و گفت: طبیعی است که نمی توانیم زمین مجانی به کارگران بدهیم تا خودشان به تنهایی وارد کار ساخت و ساز شوند چون کارگران امکانات و مصالح لازم برای این کار را ندارند. ممکن است ساخت واحدهای مسکونی کارگران به وسیله تعاونی های مسکن پیشنهاد گردد ولی بسیاری از این تعاونی ها مسائلی را برای اعضای خود به وجود آوردند و به جز چند تعاونی مسکن خوشنام و با سابقه موفقیت چندانی نداشتند.

  • دلیل عدم استقبال از تعاونی های مسکن

این کارشناس حوزه کار ادامه داد: تعاونی های مسکن دست خالی و بدون حمایت دولت در تامین مصالح ساختمانی، فراهم کردن زیرساختهای اولیه و تخصیص وام نمی توانند مسکن بسازند لذا اینکه عده ای دور هم جمع شوند، تعاونی تشکیل بدهند و زمینی را به قیمت آزاد خریداری و مصالح را به نرخ آزاد تهیه نمایند اسمش تعاونی مسکن نیست.

به گفته مختاری، کارگران به دلیل عدم حمایت از تعاونی های مسکن، نبود نظارت بر فعالیت آنها و مسائل متعددی که در این تعاونی ها میان اعضا وجود دارد، رغبتی به عضویت در آنها ندارند و استقبال نمی نمایند؛ درصورتی که تعاونی ها از ظرفیت بالایی برخوردارند و با اعمال نظارت و بازرسی می توانند عملکرد قابل قبولی از خود نشان بدهند.

  • وام ارزان و زمین رایگان راه خانه دار شدن کارگران

وی در خاتمه پرداخت تسهیلات ارزان به کارگران با نرخ بهره پایین را خواهان شد و گفت: چنانچه دولت مصمم است به وسیله تعاونی های مسکن، کارگران را خانه دار کند زمین رایگان در اختیار تعاونی های مسکن خوشنام بگذارد.

بر اساس آمارها بیش از 60 درصد دریافتی کارگران صرف هزینه های مسکن و اجاره بها می گردد. داشتن مسکن متناسب با احتیاج، حق هر فرد و خانواده ایرانی در اصل 31 قانون اساسی است و دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که احتیاجمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "اختصاص وام 100 میلیون تومانی برای خرید مسکن کارگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص وام 100 میلیون تومانی برای خرید مسکن کارگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید