آمادگی ایران برای صادرات مواد نفتی به وسیله خط لوله تایباد به افغانستان

سرکنسول ایران در هرات گفت: ایران آمادگی دارد به وسیله به وسیله خط لوله مرز تایباد مواد نفتی را به افغانستان صادر کند.

آمادگی ایران برای صادرات مواد نفتی به وسیله خط لوله تایباد به افغانستان

محمود افخمی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با خبرنگار سایت افغانستان خبرنگاران در دیدار با والی هرات گفت: در دیدار با والی هرات موضوعات مهم و اساسی در مورد ایجاد ظرفیت های جدید، توسعه روابط دو کشور در حوزه غرب افغانستان بحث و مصاحبه صورت گرفت.

وی اضافه نمود: گزارشی از کار هئیت ویژه در مورد خط آهن هرات و همچنین شروع نصب فیبر نوری و دکلهای مخابراتی راه آهن به والی هرات داده شد و اینکه کار راه اندازی راه آهن به سرعت ادامه دارد.

افخمی خاطر نشان کرد: به تازگی هئیت فرهنگی افغانستان به ایران سفر نموده که این سفر آثار مثبتی در این سفر داشته و وی خواستار تسریع روند صدور جواز فعالیت مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور است.

افخمی با اشاره به ارسال محموله یاری های اهدایی از سوی نهادهای مردمی خراسان رضوی به سیل زده گان اخیر در افغانستان بخصوص در هرات گفت: درد و رنج مردم افغانستان درد و رنج مردم ایران است و نیازهای اساسی این مرز و بوم نیز با درک وسیع مردم ایران توسط یاری های مردمی با آنها شریک شده است.

سرکنسول ایران در هرات با اشاره به نیازمندی های مواد نفتی در افغانستان پیشنهاد انتقال سوخت ایران به افغانستان را به وسیله خط لوله مرز تایباد به والی هرات داد و از سوی دیگر نیز پیغام رزم شاهی استاندار خراسان رضوی را در مورد ایجاد تحرک بیشتر در روابط بین دو ولایت و تاکید والی خراسان رضوی را برای برگزاری کمیته مشترک مالی و نیز دیدار دووالی هرات و خراسان را در اولین فرصت ممکن پیشنهاد کرد.

از سوی دیگر عبدالقیوم رحیمی والی هرات نیز با ابراز خرسندی از روابط محبت آمیز میان دو کشور ایران و افغانستان و گسترش این روابط میان دوکشور گفت: در اولین فرصت کمیته مشترک مالی برگزار خواهد شد و از سوی دیگر نیز برای دیدار با والی خراسان رضوی و مصاحبه برای گسترش روابط در عرصه های مختلف اقدام می گردد.

به گزارش فارس، وزیرخارجه ایران نیز روز گذشته در نیویورک گفت: رابطه میان ایران و افغانستان بسیار خوب است و کوشش می گردد این رابطه گسترش یابد.

/

منبع: خبرگزاری فارس

به "آمادگی ایران برای صادرات مواد نفتی به وسیله خط لوله تایباد به افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران برای صادرات مواد نفتی به وسیله خط لوله تایباد به افغانستان"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید