شروع به کار سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی تغذیه

به گزارش آخرین اخبار، سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی تغذیه امروز 28 آذرماه در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی شروع به کار کرد.

شروع به کار سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی تغذیه

به گزارش آخرین اخبار، در این کنگره که با حضور دکتر رییسی معاون بهداشت وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر رزاز دبیر اجرایی این کنگره و جمعی از اساتید حوزه تغذیه برگزار گردید، دکتر تیرنگ نیستانی دبیر علمی کنگره اظهار کرد: موضوع اصلی این کنگره تغذیه پایدار برای زندگی شاد و فعال است.

وی با تاکید بر اینکه رشد جمعیت بشر در کره زمین، منابع غذایی پایدارتری را می طلبد، یادآور شد: وقوع بلایا که گاه رد پای مداخلات نابخردانه انسان ها در آن دیده می گردد، مانند مهاجرت های ناشی از جنگ، شرایط تغذیه را سخت تر می نماید.

دبیر علمی سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی تغذیه ایران اضافه نمود: چنین عواملی موجبات ناامنی غذایی را در جوامع بشری فراهم می نماید.

دکتر نیستانی در ادامه بر ضرورت بازنگری بنیادین فکر بشر در خصوص تامین غذا و الگوهای مصرف غذایی جهت تأمین تغذیه پایدار تاکید نمود.

وی با بیان اینکه امید، انگیزه بخش یاری به سلامت تغذیه ای به عنوان حق طبیعی همه انسان ها است، گفت: امیدوارم این کنگره برای همه فرخنده باشد و همه شرکت نمایندگان در سرانجام با خاطرات خوش و دانش بروز شده این کنگره را ترک نمایند.

چاقی و اضافه وزن گریبانگیر 23 درصد از مردم کشور

در بخش دیگری از این مراسم، دکتر علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 23 درصد مردم کشور ما دچار چاقی و اضافه وزن هستند، این عدد بالایی است و از طرفی گسترش و اشاعه فرهنگ غذایی ناسالم و ترویج استفاده از فست فودها زنگ خطر و هشدار جدی است که باید از سوی مسئولان و مردم بیش از پیش به آن توجه گردد.

وی با اشاره به این مطلب که بهبود و اصلاح سبک زندگی مردم لازمه ارتقای سلامت در جامعه است گفت: خبر خوب این است که بیش از 70 درصد از بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت و دیابت تیپ دو به وسیله اصلاح سبک زندگی قابل پیشگیری و کنترل است. 30 درصد سرطانها نیز با روشهای اصلاح تغذیه قابل کنترل هستند، بنابراین تغییر ذائقه مردم در جامعه و از داخل خانه ها ایجاد شده و برای اصلاح آن باید سبک زندگی مردم را بهبود داد و این لازمه ارتقای سلامت در جامعه است.

در بخش دیگری از این مراسم، دکتر محمد آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: برای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افتخار بزرگی است که میزبان این دوره از همایش است. بحث تغذیه یکی از مهم ترین مسائل در همه کشورها از جهت توسعه ملی و سلامت است.

وی دسترسی فیزیکی به غذا، دسترسی اقتصادی به غذا، سواد و فرهنگ تغذیه و تامین سلامت غذا را چهار بعد تغذیه مطرح کرد و اضافه نمود: به طور خاص در حوزه سلامت دو بعد سواد تغذیه و تامین سلامت غذا از وظایف وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی است.

چاقی در ده سال گذشته پنج و نیم برابر شده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه چاقی در کشور در طول ده سال گذشته پنج و نیم برابر شده است، اضافه نمود: سوء تغذیه دو طیف دارد، سوءتغذیه ناشی از کمبود دریافت انرژی، پروتئین و سایر مواد لازم و سوءتغذیه ناشی از اضافه دریافت غذا که منجر به چاقی می گردد. چاقی در کشور در طول ده سال گذشته پنج و نیم برابر شده است.

بیماری های غیر واگیر بیشترین علت مرگ و میر را به خود اختصاص داده است

رئیس سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی تغذیه با بیان اینکه بیماری های غیر واگیر بیشترین علت مرگ و میر را به خود اختصاص داده است، گفت: دیابت، فشارخون، سکته های مغزی و قلبی، پوکی استخوان، نارسایی های کلیوی و بسیاری از سرطان ها مانند سرطان پستان به عوامل تغذیه ای نسبت داده می شوند و غذا در مرگ و میرهای ناشی از آن تاثیر جدی دارد.

مصرف روزانه نمک و شکر در کشور، دو برابر میزان توصیه شده سازمان بهداشت جهانی است

دکتر آقاجانی با اشاره به اینکه تغییر الگوهای غذایی از فرم سنتی به صنعتی در خانواده ها مسئله بسیار مهمی است، یادآور شد: میزان مصرف روزانه نمک در کشور در ازای هر نفر 9.10 گرم و دو برابر میزان توصیه شده سازمان بهداشت جهانی است.

وی ادامه داد: میزان مصرف روزانه شکر در ازای هر نفر نیز 70 گرم است، درحالی که میزان توصیه شده سازمان بهداشت جهانی 40 گرم است و بسیار مهم است که میزان استفاده از این عناصر در فراوری مواد غذایی مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

رئیس سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی تغذیه در ادامه یادآور شد: در جریان اجرای طرح تحول سلامت، برنامه تغذیه در مراکز جامع سلامت برای اولین بار توسط کارشناسان تغذیه به برنامه DHC اضافه شد و کارشناسان در این مراکز خصوصا حاشیه شهرها که از خدمات اجتماعی محروم اند فعالیت کردند.

دکتر آقاجانی اضافه نمود: در این برنامه کارشناسان برنامه های آموزشی - پیشگیرانه را برای سنین مختلف اجرا می نمایند و در مدارس و مهد کودک ها آموزش می دهند و برنامه های مکمل غذایی را برای گروه های سنی اجرا می نمایند.

اصلاح غذا و فرهنگ تغذیه از مهم ترین برنامه ها برای کنترل بیماری های غیرواگیر

وی با بیان اینکه برنامه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر یکی دیگر از برنامه های طرح تحول سلامت است، شرح داد: برای کاهش بیماری های غیر واگیر و کاهش مرگ و میر زودرس ناشی از بیماریهای غیرواگیر اهدافی را تنظیم نموده ایم که بحث اصلاح غذا و فرهنگ تغذیه از مهمترین موارد آن است.

وی ادامه داد: برای کنترل بیماریهای غیر واگیر و کاهش مرگ های زودرس ناشی از بیماریهای غیرواگیر اهدافی را تنظیم نموده ایم که بحث اصلاح غذا و فرهنگ تغذیه از مهمترین موارد آن است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: از اتفاقاتی که در راستای طرح تحول نظام سلامت رخ داد، بحث خدمات تغذیه است که برای اولین بار 10 خدمت تغذیه در کتاب ارزشهای نسبی سلامت جمهوری اسلامی ایران درج شد و از سوی دولت به رسمیت شناخته و تعرفه گذاری شد. این خدمات در کتاب ارزش نسبی ستاره دار نیستند، به این معنی که سازمانهای بیمه گر پایه باید این خدمات را پوشش دهند.

وی در ادامه با اشاره به وجود مشکلاتی در این باره از سوی سازمان های بیمه گیر، به نقش دانشگاه علوم پزشکی در حوزه تغذیه و صنایع غذایی کشور اشاره نمود و گفت: از سال1340 انیستیتو تغذیه ای در کشور راه اندازی شد و هم اکنون این مرکز به عنوان همکار سازمان بهداشت جهانی فعالیت می نماید و برنامه های متعدد علمی را اجرا می نماید؛ برنامه مراقبت ملی غذا و تغذیه، برنامه ملی کوهورت رابطه غذا با بیماریهای مزمن، برنامه ملی پایش عوامل خطر تغذیه ای در غذاهای صنعتی، برنامه ملی الگوی مصرف مواد غذایی و برنامه ملی تدوین جدول ترکیبات مواد غذایی و چندین برنامه دیگر انیستیتو تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی که از دیرباز در حوزه تغذیه کشور تاثیرگذار بوده است در زمینه مواد غذایی فعال است.

دکتر آقاجانی شرح داد: در حوزه آموزش و تربیت متخصصان هم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی از سال 1340 کارشناسانی را برای این حوزه تربیت نموده است. خوشبختیم که این دانشگاه موفق شده است 5500 نفر در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای عرصه خدمات سلامت و همینطور عرصه آموزش و پژوهش در حوزه پژوهش نیروهای متخصص تربیت کند.

اجرای برنامه جامع سلامت غذا کشور توسط دانشگاه از سال 1393

وی به اجرای برنامه ویژه جامع سلامت غذا کشور از سال 1393 توسط مرکز تحقیقات سلامت غذای دانشگاه و با مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان غذا و دارو اشاره نمود و گفت: این برنامه طی چهار فاز چهار ساله(16 سال به طول خواهد انجامید) با سه محور اساسی توانمند کردن آزمایشگاههای مواد غذایی برای شناسایی سموم و آلاینده های مواد غذایی، ارتقای کیفیت و سلامت غذا و همینطور ارتقای فرهنگ تغذیه اجرا می گردد.

رئیس سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی تغذیه ادامه داد: در فاز اول این برنامه توانمند کردن آزمایشگاههای مواد غذایی در کشور با سه کشور هلند، اتریش و مجارستان هدف نهاده شد و قراردادهای علمی با این کشورها با هدف برگزاری دوره های آموزشی مشترک، اعزام دانشجو و استاد و انتقال تکنوولوژی شناسایی سموم در مواد غذایی منعقد شد و اتفاقات خوبی در این زمینه رخ داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه نمود: بیومانیتورینگ مو برای مواجهه با 400 نوع از آفت کش ها برای اندازه گیری میزان مواجهه انسان با این آفت کش ها، روش شناسایی سریع هشت گروه آلاینده ها و همچنین روش شناسایی همزمان آنتی بیوتیک ها در مواد غذایی پایه گذاری شد و همینطور روش سه گروه از آلاینده های پایدار آبی در غذا در این فاز به انجام رسید.

وی ادامه داد: همچنین کارگاه های متعدد آموزشی، آزمایشگاههای مواد غذایی در کشور برای ارتقاء توانمندی آزمایشگاههای مواد غذایی صورت گرفته است که امیدواریم این روند ادامه یابد و این تحقیقات بتواند در راستای سالم سازی غذایی که مردم مصرف می نمایند موثر باشد .

بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر آقاجانی در سرانجام با ابراز امیدواری جهت مفید واقع شدن این کنگره در راستای ارتقای سطح دانش غذا و تغذیه یادآور شد: البته تامین سلامت غذا در گروی فعالیت بسیاری از ارگانها و وزارت خانه ها، سازمانهای دولتی و مردمی است که امیدوارم با همدلی در این حوزه ایجاد شده بتوانیم سلامت غذای مردم را تضمین کنیم.

بنابراین گزارش، سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی تغذیه از امروز 28 آذر ماه، تا روز جمعه 30 آذر ماه در سالن همایش های بین المللی ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شروع به کار سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی تغذیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع به کار سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی تغذیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید